Rady pro realizaci oplocení - II. část

29. 1. 2020

Chystáte se na realizaci nového oplocení kolem vaší zahrady nebo rodinného domku? Na základě našich dlouholetých zkušeností bychom vám rádi poskytli další tipy a rady, které vám mohou pomoci při plánování a realizování Vašeho projektu.

Základní otázky, které je dobré si položit před tím, než se pustíte do stavby oplocení, jsme již zmínili v článku "Rady pro realizaci oplocení - I. část". Tentokrát se zaměříme na pár tipů souvisejících s výběrem vhodných prvků a materiálů.

Odolnost plotu

Všechny druhy oplocení standardně nabízíme ve variantě pozinkované nebo pozinkované a následně poplastované. Obě dvě varianty mají kvalitně zpracované povrchy, které zaručí dlouhou životnost plotu. Výhodou poplastovaného oplocení je možnost sladit barvu plotu například k fasádě domu nebo oknům a dveřím, oblíbenou variantou je v tomto případě oplocení v barvě antracitové šedé. Pozinkované oplocení je zase méně náchylné na oděrky, které jsou v barevném laku více viditelné.
Obecně platí, že čím je drát silnější (pletiva, sítě, panely), tím je oplocení pevnější. Vyšší pevnost zaručí také větší hustota malých ok, v případě plotových panelů pak vodorovné prolisy. Pokud si s výběrem nevíte rady, poptejte se v plotovém centru. Naši odborníci mají dostatek zkušeností a dokáží vybrat vhodné řešení pro potřeby konkrétního typu objektu nebo pozemku.

Sloupky

S ohledem na výšku a tuhost oplocení je nutné vybírat také sloupky. Zpravidla můžete vybírat ze sloupků s kruhovým nebo čtvercovým/obdélníkovým profilem, barvy a povrchová úprava by vždy měla sedět k Vámi zvolenému oplocení. Vždy však platí stejné pravidlo - nezapomeňte, že sloupek je potřeba ukotvit alespoň 50 cm do země, aby nedošlo k vyvrácení plotu. Proto sloupky pořizujte minimálně o 50 cm vyšší, než je zamýšlená výška oplocení. Pokud plánujete oplocení vyšší než 1,5 m, pro jistotu zvolte sloupky i o 60-70 cm vyšší. Dejte také pozor na podhrabové desky, které celkově oplocení zvyšují. Nezapomeňte proto opět připočítat potřebnou výšku k výšce sloupku.

Zvířata

Pokud v současné době máte čtyřnohé domácí mazlíčky, nebo plánujete pořízení nových, buďte prozíraví. Zvažte vybrané plemeno a jejich chování. Pokud uvažujete, že si v budoucnu pořídíte psa, určitě se o tom zmiňte Vašemu projektantovi nebo specialistovi v plotovém centru. Na základě svých zkušeností Vám doporučí nejvhodnější řešení s ohledem na velikost plemene a Vaše požadavky. Bohužel se stává, že lidé postaví plot, po několika letech si pořídí psa a ten ho během pár dní poškodí. Stejný vliv mohou mít zvířata i na pozemku sousedním, zeptejte se proto majitelů, jaké mají plány. Můžete si tak ušetřit nepříjemné tahanice o nápravu škody.
Pro oplocení výběhů pro větší plemena psů nedoporučujeme klasická pletiva, která náporu drápů a ostrých zubů nemusí vždy odolat. Jakmile dojde k prasknutí nebo překousnutí drátu, pletivo se začne rozplétat. Vhodnější jsou plotové sítě, které jsou svařované v každém bodě křížení drátů, k velkým nebo bojovým plemenům psů bychom pak ideálně vybírali z 3D svařovaných plotových panelů.

Pozor na zastínění

Od nového plotu často očekáváme, že nám poskytne maximální soukromí. Přesto upevnění zastiňovací tkaniny, různých plachet nebo rohoží k plotu promyslete. Na plot, který je opatřený zastíněním, se totiž nevztahuje záruka, přitom je ale náchylnější k poškození. Středně silný vítr dokáže pořádně pohnout i patnáctitunovou plachetnicí a stačí mu k tomu plachta o rozměru 40 m2, když tedy vytvoříte na Vašem plotu podobnou „plachtu“, hrozí vyšší riziko, že jej vítr povalí. Pokud se i přesto pro zastínění rozhodnete, zkuste vypozorovat, z jaké strany nejčastěji fouká, a podle toho tkaninu připevněte – i kdyby to mělo znamenat, že ji připevníte z venkovní strany plotu. Tkaninu ani pak neupevňujte příliš napevno, při silném větru je lepší přijít o zastínění, než o plot.

Branky

Máte-li větší pozemek a plánujete osazení plotu několika brankami, věnujte všem brankám stejnou pozornost. U branky v odlehlé části pozemku se nabízí zvolit levnější, méně kvalitní řešení. Pokud ale budete branku využívat nepravidelně, může dojít ke zreznutí pantů a jiných důležitých částí. Proto Vašemu plotu dopřejte branky odpovídající kvality a do odlehlých částí zahrady se zhruba jednou za 2 měsíce projděte a zkontrolujte, že nic nezrezlo a vše funguje, jak má.
I u branek si dejte pozor na výšku - pokud pořizujete oplocení s podhrabovými deskami, je potřeba pořídit branku vyšší právě o výšku podhrabové desky.

 
Pokud potřebujete atypické řešení, nebo si s čímkoli nejste jistí, obraťte se na naše specialisty. Mají dostatek zkušeností, aby Vám dobře poradili s výběrem i samotnou realizací:

info@oploceni.cz
+547 231 211Zpět na výpis novinek

Pojďme do toho společně

Napište nám