Rady pro realizaci oplocení - I. část

16. 5. 2019

Chystáte se na realizaci nového oplocení kolem vaší zahrady nebo rodinného domku? Na základě našich dlouholetých zkušeností bychom vám rádi poskytli několik tipů a rad, které vám mohou pomoci při plánování a realizování Vašeho projektu.

Před samotným nákupem oplocení nezapomeňte na přípravnou fázi. Dobře promyslete několik zásadních otázek, které vám mohou ušetřit nemalé komplikace při realizaci oplocení a někdy i zbytečné výdaje. Vyplatí se myslet nejen na to, jakou funkci má plot plnit a kde má být umístěný, ale i na to, že nový plot může ovlivnit vztahy s vašimi sousedy.

Funkce plotu

V první řadě je dobré si uvědomit, co od nového plotu očekáváte a jaké funkce by měl plnit. Máte pěknou zahradu nebo novou terasu a rádi byste ji oplotili, aby vám poskytovala soukromí? Někdo vám vstupuje na pozemek a vy byste chtěli vymezit hranice? Potřebujete rychle oplotit novostavbu, aby vám neutíkali domácí mazlíčci? Nebo hledáte zajímavý prvek, který by vkusně doplnil váš dům? Odpovězte si pro sebe a uvažte všechny okolnosti, podle kterých pak můžete vybrat vhodný systém oplocení.

Umístění plotu

V dalším kroku doporučujeme nahlédnout do katastrálních map a ověřit si hranice pozemku. Není totiž pravidlem, že je oplocení vždy přesně vymezuje. Může se vám tak lehce stát, že rozdíl mezi katastrem a skutečností bude i několik metrů. Zvažte tedy, kudy plot povede a kde byste si představovali bránu či branku. Před samotným výběrem plotu je pak také důležité prozkoumat terén pozemku – ne každý plot se hodí do prudkého svahu nebo k břehu potoka.
 
Zkontrolovat hranice pozemku si můžete například na portálu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního: Nahlížení do katastru nemovitostí.

Úřady

Před stavbou plotu doporučujeme navštívit příslušný stavební úřad a ověřit si, zda vydané územní rozhodnutí dovoluje oplocení vašeho pozemku, případně za jakých podmínek. Ujistěte se, zda k vašemu plánovanému projektu oplocení nebude třeba stavební povolení nebo ohláška stavby.

Sousedské vztahy

Všichni se jistě shodneme na tom, že sousedské vztahy jsou důležité a dobrý soused je hotový poklad. Možná se vám to zdá zbytečné, ale určitě je rozumné navštívit sousedy a přizvat je do diskuse nad novým oplocením. Nezapomeňte také, že vlastníkem plotu se stává ten, kdo ho postavil – platí to například i u řadových domků, kde mají dva sousedící pozemky společný jeden plot.


 
Pokud potřebujete atypické řešení, nebo si s čímkoli nejste jistí, obraťte se na naše specialisty. Mají dostatek zkušeností, aby Vám dobře poradili s výběrem i samotnou realizací:

info@oploceni.cz
+547 231 211Zpět na výpis novinek

Pojďme do toho společně

Napište nám